DÜNYANIN EN ÜNLÜ SANAT ESERLERİ HAKKINDA BİLİNMEYENLER - 1

Mona Lisa

Her ne kadar Leonardo da Vinci’nin en ünlü eserinin, onun kendi kadın halinin portresi olduğu iddia edilse de; araştırmalar Mona Lisa tablosundaki kadının ipek ticareti ile uğraşan Floransalı bir aileye mensup olan Lisa Gherardini olduğunu gösteriyor. Zira Leonardo’nun ve Gherardini’nin babaları birbirini çok iyi tanıyor ve tabloyu onun yapması isteniyor.

DÜNYANIN EN ÜNLÜ SANAT ESERLERİ HAKKINDA BİLİNMEYENLER - 2

Son Yemek

Da Vinci’nin bir diğer ünlü eserinin orijinalinde İsa’nın ayakları da yer alıyorken 1652’de eserin resmedildiği duvara bir kapı açılması gerekiyor ve o kapı muraldeki ayaklardan geçiyor.

DÜNYANIN EN ÜNLÜ SANAT ESERLERİ HAKKINDA BİLİNMEYENLER - 3

Yıldızlı Gece

Vincent Van Gogh’un Yıldızlı Gecesi’ne konu olan küçük kasaba, Fransa’nın güneyinde yer alan Saint-Rémy bölgesi. Van Gogh bu resmi, Saint-Paul-de-Mausole psikiyatri kliniğinde yatarken yapıyor.

DÜNYANIN EN ÜNLÜ SANAT ESERLERİ HAKKINDA BİLİNMEYENLER - 4

David

Mermer plakanın hikayesi, 1504’te Michelangelo tarafından tamamlamasından 43 sene öncesine dayanıyor. İlk olarak Agostino di Duccio tarafından Herkül heykeline dönüştürülmek üzere üzerinde çalışılıyor; ancak heykel Floransa Katedrali’ne indirilmeden önce terk ediliyor. 10 sene hiç kullanılmayan plakayı Antonio Rosselino adında bir diğer heykeltraş devralıyor; ancak o da mermeri çalışmak için fazla zor bulduğu için terk ediyor. Ve sonunda, 1501 senesinde Michelangelo, eseri üzerinde çalışmaya başlıyor.

DÜNYANIN EN ÜNLÜ SANAT ESERLERİ HAKKINDA BİLİNMEYENLER - 5

Çığlık

Dışavurumcu sanatçı Edvard Munch’un ünlü eseri Çığlık’ın beş farklı versiyonu bulunuyor. 1893’te suluboya ve pastel ile yapılan ilk ikisi Oslo’daki National Museum ve Munch Museum’da sergileniyor. 1895’te pastel ile yapılan üçüncü versiyonun yaklaşık 120 milyon dolara bir açık artırmada satıldığı biliniyor. Dördüncü versiyonu, 1895’te taş baskı tekniği ile siyah ve beyaz olarak çalışılıyor. Son versiyon ise, 1910’da Munch tarafından, diğer versiyonların gördüğü ilgi üzerine resmediliyor. 2004’te çalınan eser 2006’da bulunarak iyileştiriliyor ve Munch Museum’daki yerine asılıyor.

DÜNYANIN EN ÜNLÜ SANAT ESERLERİ HAKKINDA BİLİNMEYENLER - 6

Avignonlu Kızlar

Picasso’nun beş Barselonalı hayat kadınını soyut şekilde ifade ettiği eseri, 1907’de sanatçının stüdyosunda sergilendiğinde ‘ahlaksızlık’ olarak addediliyor. Picasso’nun bu eseri tuvale geçirmeden önce yüzden fazla eskiz çizdiği ve bu eskizlerde soldaki figürün erkek olduğu ifade ediliyor.

DÜNYANIN EN ÜNLÜ SANAT ESERLERİ HAKKINDA BİLİNMEYENLER - 7

İnci Küpeli Kız

Tıpkı Mona Lisa gibi, Johannes Vermeer’in İnci Küpeli Kız eserindeki modelin kim olduğu merak ediliyordu. Ancak bunun cevabını çok uzaklarda aramaya gerek olmadığı anlaşıldı; model, Vermeer’in kızı Maria.

 

 

 

Visits: 224